Flower Camping Monplaisir









Ingen resultater
Vælg dato - 7 nætter 2 voksne
- Gratis annullering frem til 1. februar
- Op til 40% rabat i lavsæsonen
- Danske ferierådgivere
- Medlem af Rejsegarantifonden
Afstand til
Antal standpladser
Tætteste by
WiFi
Grill tilladt
Opvarmet udendørs pool
Underholdning i højsæsonen
I en dejlig skov tæt på havet
Besøg Fort Boyard
Highlights
Tag en forfriskende dukkert i den opvarmede udendørs pool på Flower Camping Monplaisir. Rundt om poolen kan du dase på solterrassen. Du kan selvfølgelig også svømme i havet, som kun ligger en kilometer væk.
På multisportspladsen får sportsentusiaster noget for pengene. Børn og teenagere deltager i aktiviteter i børneklubben og ungdomsklubben. Campingpladsen har også en sjov legeplads, hvor de små kan have det sjovt i timevis. Hvis du har lyst til en hurtig snack, er snackbaren det rette sted at gå hen.
Île d'Oléron er en ø ud for den franske kyst, nogle km nord for byen Bordeaux. På øen finder du maleriske fiskerlandsbyer, solrige strande og store skove. Besøg den lille by Château d'Oléron, som er kendt for sine lækre østers og sit citadel. Du vil kunne genkende fyrtårnet Phare de Chassiron på lang afstand. Tag også til Boyarville-stranden, hvor du har udsigt til det berømte Fort Boyard.
- Generelt
Grill tilladt
- Gas og el
Miljø-mærket
Afstand til
- Hav
- 1.5km
Antal standpladser
- 129
Egnet til
- Børn (5-11 år)
- Teenagere (12+)
Tætteste by
- 20km
- Pladsstørrelse
Lille plads
- Afstand strand & type
Hav/sø: 1,1 - 5 km
- Badefaciliteter
Udendørs pool
- Opvarmet
- april - september
Badehætte (frivilligt)
- Strand
Strandtype
- Sand
- 1.5km
(Wind-)surfing
Dykning
- Andre faciliteter
WiFi
- Hele stedet (mod betaling)
Legeplads
Cykeludlejning
Fiskeri
- Sportsfaciliteter
Multisportsbane
Ridning
Hiking
Golfbane
- 1.7km
Petanque
- Underholdning
Underholdning (aften)
Mini klub
Junior klub
- Restauranter / barer
Restaurant
Bar
Snackbar
- maj - august
- Velegnet til
Børn (5-11 år)
Teenagere (12+ år)
- Antal stjerner
4 stjerner
Det fulde udbud af faciliteter samt underholdningsprogrammet er på nogle feriesteder først åbent i den lokale højsæson. Bemærk, at flere faciliteter kan være mod betaling.