Hameaux de Miel

+12

Fra:

3.586 kr.

Vælg dato - 7 nætter 2 voksne

3tilgængelige boligtyper
  • Din feriespecialist med over 35 års erfaring
  • Det største udvalg med de bedste priser
  • Danske ferierådgivere
Afstand til

Afstand til

500m
Tætteste by

Tætteste by

1km
WiFi

WiFi

I visse dele af boligenGratis

    Highlights

    • Rolig feriepark midt i skoven
    • Inden for gåafstand af Lac de Miel
    • Multisportsbane til fodbold og basketball
    • Besøg landsbyen Collonges-la-Rouge

Ferieparken Hameaux de Miel i Beynat ligger højt på en bakke midt i den fredfyldte Limousin-skov. Her bor I i en lille feriepark med masser af plads omkring jer, i kort afstand fra Lac de Miel. Denne feriepark føles afslappet og overskuelig, lige tilpas med børn.

Vandsjov på Hameaux de Miel

Start dagen med en dukkert i den opvarmede indendørs pool, som er ideel, når det stadig føles lidt køligt udenfor. Senere på dagen lokker den udendørs pool, som er åben i sæsonen: ned med håndklædet, på med solbrillerne, og børnene plasker rundt. Ferieparken gør det ekstra dejligt, fordi du også er tæt på søen: Lac de Miel ligger inden for gåafstand (ca. 500 meter). Man kan slappe af på bredden, smide en fiskestang ud (det er muligt at fiske fra maj til december) eller bare se på, hvem der finder de smukkeste småsten. Og ja, hvis du vil have lidt ekstra action, kan du også vælge vandaktiviteter i nærheden af søen, f.eks. en rutsjebane ved Lac de Miel kun få minutters gang væk.

Faciliteter på Hameaux de Miel

Ferieparken Hameaux de Miel føles som en rolig base, hvor børnene stadig kan bruge deres energi. De udfordrer hinanden på multisportsbanen til et spil fodbold eller basketball, mens du ser til fra siden med en bog eller en kop kaffe. Lidt senere er I sammen ved bordtennisbordet: hurtig familieturnering, taberen får en is. Ferieparken holder det pænt og enkelt, men aktivt. I sommermånederne får Hameaux de Miel ekstra atmosfære fra sit aktivitetsprogram. Ikke for massivt, men hyggeligt: Der sker noget, men det er stadig et sted, hvor man kan gøre sine egne ting. Hvis du har lyst til at gå ud, kan du finde ideer til udflugter og ruter i receptionen, lige fra naturoplevelser til besøg i typiske landsbyer. Og så er der skoven omkring Les Hameaux de Miel i Beynat. Tag vandreskoene på om morgenen, og gå op ad en sti. Børnene går på jagt efter kogler og laver deres eget skattekort, mens du nyder freden og roen og duften af grønt.

I nærheden af Hameaux de Miel

Fra ferieparken Hameaux de Miel i Beynat befinder du dig ved en smuk korsvej mellem Corrèze og Lot, så du kan gå i mange retninger uden at køre i timevis. Til en dagsudflugt kan du vælge en charmerende landsby i området: Collonges-la-Rouge skiller sig ud med sin karakter, og steder som Argentat, Tulle, Beaulieu-sur-Dordogne og Brive-la-Gaillarde giver dig den rigtige “slentre rundt og få noget velsmagende”-fornemmelse. Har du lyst til natur med wow-effekt? Fra Les Hameaux de Miel i Beynat kan du køre til berømte steder som Gouffre de Padirac (ca. 50 minutter) eller til huler i regionen som Les Grottes de Presque (ca. 45 minutter). Les Jardins de Colette (ca. 40 minutter) er også en dejlig afveksling, hvis du vil have en dag med andet end vand og skov.

    Generelt
  • Afstand til
    • 500m
  • Parkering
    • Normalt ved boligen (gratis)
  • Tætteste by
    • 1km
  • Antal af boliger
    • 59
  • Reception
    Badefaciliteter
  • Udendørs pool
    • maj - august
  • Indendørs pool
    • Opvarmet
    • april - september
  • Solsenge ved poolen
    Strand
  • Beachvolley
  • Kanoudlejning
  • Kajakudlejning
    Andre faciliteter
  • WiFi
    • I visse dele af boligen
    • Gratis
  • Cykeludlejning
  • Minigolf
  • Fiskeri
    • På stedet (sø eller flod)
    • maj - december
    Sportsfaciliteter
  • Tennis
    • Mod betaling
  • Multisportsbane
    • Basketball
    • Fodbold
  • Ridning
    • Tæt på stedet
  • Bordtennis
  • Hiking
  • Petanque
    Underholdning
  • Underholdning (dag)
    • Juli - August
    Butikker
  • Legeplads
    Sanitetsforhold
  • Vaskemaskiner
    Hund
  • Hund tilladt
    • Hvis tilladt i bolig
    Antal stjerner
  • 3 stjerner

Det fulde udbud af faciliteter samt underholdningsprogrammet er på nogle feriesteder først åbent i den lokale højsæson. Bemærk, at flere faciliteter kan være mod betaling.

Adgang til søen skal betales i juli og august. 6 til 12 år: €1 13+ år: €2 Gratis for børn under 5 år

Bolig og priser

tilgængelige boligtyper

Chalet 1 ch. 2 p.

1/6

2 personer

Nej

1 soverum

Tilladt

Ja

1 badeværelse

Nej

Mere information

3.536 kr.

Pris ekskl. tryghedsgebyr og turistskat
3 July - 7 nætter,
2 voksne

Chalet 2 ch. 4 p.

1/9

4 personer

Nej

2 soverum

Tilladt

Ja

1 badeværelse

Nej

Mere information

3.952 kr.

Pris ekskl. tryghedsgebyr og turistskat
3 July - 7 nætter,
2 voksne

Chalet 2 ch. 6 p.

1/9

6 personer

Nej

2 soverum

Tilladt

Ja

1 badeværelse

Nej

Mere information

4.368 kr.

Pris ekskl. tryghedsgebyr og turistskat
3 July - 7 nætter,
2 voksne